Haber

Başkan Kurt, “13 Ocak’ta alınacak BİK kararları basın sektörü için çok önemli olacak”

Anadolu İnternet Gazetecileri Federasyonu (AIGF) Genel Başkanı Arif Kurt, sektörde yaşanan sıkıntılardan dolayı bu günü bayram olarak değil dayanışma günü olarak kutladıklarını belirterek, basın sektörünün zor bir dönemden geçtiğini belirtti.

İnternet haberciliğinin internet ağının hemen her noktaya ulaşmasıyla büyük bir yol kat ettiğini ifade eden Başkan Kurt, “Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” bu konudaki hukuki boşluğu bir nebze olsun doldurmuştur. Yönetmelik çerçevesinde internet sitelerinin basın kuruluşu statüsü kazanması ve çalışanlarının basın çalışanı olarak kabul edilmesi sevindiricidir. 13 Ocak’ta yapılacak BİK Genel Kurulu’nda görüşülecek olan internet haber sitelerine ağır şartlar getiriyor. Yönetmelik taslağında, İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki yerlerdeki internet haber sitelerinde asgari ekip sayısı 4 ile 8 arasında, günlük asgari haber sayısı 30 ile 50 arasında, tekil ziyaretçi sayısı ise 3 bin ile 20 bin arasında, sayfa görüntüleme sayısı ise 9 bin ile 60 arasında. Milenyumun ortasında olun, resmi duyuru alın Bekleme süresinin 24 ay olması bekleniyor. Anadolu medyasının mevcut durumuna baktığımızda, taslak yönetmelikteki bu kararların gerçekçi olmadığı ve bu kurallara göre yayın yapmanın mümkün olmadığı açıkça görülüyor. Bu nedenle Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na (TGK) bağlı Anadolu İnternet Gazetecileri Federasyonu (AIGF) olarak beklentimiz, 13 Ocak’ta yapılacak Genel Kurul’da taslağın değiştirilerek yürürlüğe girmesidir.”

AIGF Başkanı Arif Kurt, açıklamasının devamında, “Bu vesileyle, sorunların çözüldüğü, Gazetecilerin mutlu olduğu nice yıllar temenni ederek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sonucun hayırlı olmasını diliyoruz. 13 Ocak’ta yapılacak BİK toplantısında basın teşkilatını yakından ilgilendiren yönetmeliğin görüşüleceği toplantı sektörü güzelleştirecek ve düzeltecek inşallah” dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu