Haber

Ekinözü nerede? Ekinözü’nün nüfusu ve yüzölçümü nedir? Ekinözü’nün neyle bağlantısı var?

Kahramanmaraş7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Kahramanmaraş Türkiye’nin Ekinözü ilçesi merak edildi. Pekala, Ekinözü nerede? Ekinözü’nün nüfusu ve yüzölçümü nedir? Ekinözü’nün neyle bağlantısı var? Detaylar burada…

EKİNÖZÜ NEREDE?

Ekinözü, il merkezine yaklaşık 152 km uzaklıkta bulunan bir beldedir.

Nüfus: 11.839

Alan: 692 km² (267 mi²)

EKİNOZİ NÜFUSU NE KADAR?

Kahramanmaraşbulunan Ekinözü ilçesinin nüfusu

HANGİ EKİNÖZÜ İLE BAĞLANTILIDIR?

Ekinözü, Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir.

1800’lü yıllarda Osmanlı resmi kurumları arasındaki yazışmalarda köyün adı “Celaki” olarak geçmektedir. Daha sonra adı “Cela” olarak değiştirilmiştir.

Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte muhtarlık yapılan Cela Köyü, 1958 yılında Belediye Teşkilatının kurulmasıyla ilçeye dönüşmüştür. 01 Ocak 1983 tarihinde Cela ilçesinin adı “Ekinözü” olarak değiştirilerek ilçe olmuştur. 20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3644 sayılı kanunla ilçe devlete dönüşmüştür. 19 Eylül 1991 tarihinde fiilen ilçe statüsü kazanmıştır.

Coğrafya

İklim ve doğa kuralları olarak İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgelerinin tipik özelliklerini taşır. Nurhak ilçesi, doğusunda Ekinözü ilçesi, batısında Göksun ilçesi, kuzeyinde Elbistan ilçesi, güneyinde Kahramanmaraş ili ve Çağlayancerit ilçesi yer almaktadır.

İlçenin rakımı 1200 metredir. 17 köyü ve 77 mezrasıyla 692 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.

Ekinözü

Ekinözü, il merkezine yaklaşık 152 km uzaklıkta bulunan bir beldedir. İlçenin toplam nüfusu yaklaşık 11.839’dur (2018).

Şifalı suları ile ön plana çıkan ilçe, Osmanlı döneminde köy iken 1991 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. Roma döneminden kalma olduğu iddia edilen Tarihi Küvet, nadide tarihi yapılardan biridir. ilçenin.

İlçede bulunan şifalı suyun birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Ağaçların arasından akan ve muhteşem görüntüsüyle dikkat çeken Nergele Çayı, ilçenin nadide doğal güzelliklerinden biridir.

haber-aybasti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu