Haber

Lütfü Savaş Hatay halkına seslendi: Topraklarınızı satmayın

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Kimse malını satmasın, kimse toprağını satmasın, kimse geleceğe dair umutlarını kaybetmesin” diyerek Hataylılara çağrıda bulundu.

Görüntüleri sosyal medya hesabından yayınlayan Savaş, beyin sarsıntısı sonrası görüntülere de yer verdi. Savaş, “Hatay’ı daha güçlü ama daha yeşil, sıfır karbon ayak izine sahip, geleceğe yönelik depremlerle başa çıkabilen ve deprem olduğunda ayakta kalabilen bir yapıyla yeniden inşa edeceğiz. Bunun için bir buçuk yıla ihtiyacımız var” dedi.

Savaş, “#6 Şubat 2023 Depremi nedeniyle Hatay’dan ayrılan değerli hemşehrilerime sesleniyorum; Tekrar görüşeceğiz” diyerek “Topraklarınızı, mallarınızı satmayın. Tapularınız Atatürk’ün şahsi meselesi olan Hatay’da söz sahibi olmanızı sağlamaya devam edecek.

Savaş açıklamasında şunları söyledi:

“Aslında çok değerli bir depremi atlattık. Muhtemelen üç bin yıl sürecek olan bu depremde çok insanımız hayatını kaybetti, çok insanımız evini kaybetti, çok insanımız yaralandı ve büyük bir kayıp yaşadık. Öte yandan Hatay’ın ayağa kalkması gerekiyor.

Hayatını kaybeden, ailesini terk eden, hastalarına aileleriyle birlikte dışarıda bakan insanlarımız için çok kıymetli bir günü yaşıyoruz. Şunu bilmek gerekir ki; Kırk asırlık Türk yurdu bizim vatanımız olmaya, bundan sonra da kırk asırlık Türk yurdu Türk yurdu olmaya devam edecektir. Bunun için her şeyi yapmaya başladık ve Hatay’ı hak ettiği gibi cazip bir şehir haline getireceğiz.

“Bir buçuk yıla ihtiyacımız var”

Ama Hatay’ı daha güçlü ama daha yeşil, sıfır karbon ayak izi olan, depremlerle savaşan, depremlerde ayakta kalabilen bir yapıyla yeniden inşa edeceğiz. Bunun için bir buçuk yıla ihtiyacımız var.

Bir veya bir buçuk yıl içinde, şehrinizdeki mülkünüzü ve arazinizi satmamanızı rica ediyoruz. Çünkü burası sizin atalarınızdan kalma bir mirastır. Bu şehri çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacaksınız. Ama yola çıkmadan önce bu şehre sahip çıkmak, bu şehri ayağa kaldırmak ve bu şehri geleceğe taşımak hepimizin asli görevidir.

“GELECEK ADINA KİMSE UMUT ETMEZ”

Büyük bir felaket yaşadık ve bundan ders çıkaracağız. Bu şehri hep birlikte, omuz omuza yeniden inşa edeceğiz. Kırk asırlık Türk yurdu Hatay; Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Tayfur Sökmen’in ve ecdadımızın emanetidir… Hatay bizimdir, bizim kalacaktır. Kimse şüphe etmesin. Kimse malını satmasın, kimse toprağını satmasın, kimse geleceğin adına umut bağlamasın.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu