Haber

Ukrayna: Kırım saldırısı büyük bir taarruza hazırlıktı

Ukrayna ordusu, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’a yönelik SİHA saldırısının, yakında Rus ordusuna karşı başlaması planlanan büyük çaplı karşı akının bir hazırlığı olduğunu bildirdi. Ukrayna Güney Bölgesi Komuta Merkezi Sözcüsü Nataliya Humenyuk, “Düşmanın lojistiğine sızmak, savunma güçlerimizin uzun süredir bahsettiğimiz güçlü aktif eylemlerinin aşamalarından biridir” dedi. Çalışmalar, herkesin beklediği kapsamlı saldırıyı hazırlıyor.”

Kırım’ın liman kentlerinden Sivastopol’da Cumartesi sabahı büyük bir akaryakıt deposuna düzenlenen saldırı sonucu depoda yangın çıktı ancak Rusya’nın verdiği bilgilere göre olayda ölen ya da yaralanan olmadı. olay. Saldırıda yakıt deposu dışında sivil yapıların zarar görmediği belirtildi. Ukrayna askeri zımni servisi, baskında on petrol tankının kullanılamaz hale getirildiğini iddia ediyor. Kiev yönetimi bu saldırının sorumluluğunu üstlenmedi ancak askeri zımni servis tarafından yapılan açıklamada, örneğin patlamaların bundan sonra da devam edeceğinden bahsedildi.

Bir yılı aşkın süredir saldırıp topraklarının bir kısmını işgal ettiği komşusu Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya, ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na ek olarak şu anda Ukrayna’nın yüzde 20’sini işgal ediyor. Uluslararası toplum, Ukrayna’nın hazırlıklara başladığını açıkladığı Rus ordusuna yönelik bir karşı saldırı için haftalardır bekliyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Batı’dan aldığı silah desteğiyle Rusya’nın işgal ettiği toprakları yeniden ele geçirmeyi hedefliyor.

dpa / ET,EC

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu