Haber

ABD 26. Deniz Piyadeleri Sefer Görev Gücü Orta Doğu’ya Geldi

3 binden fazla askerden oluşan 26. Deniz Piyade Seferi Nöbetçi Kolordusu ve ABD’nin gönderdiği savaş gemileri Ortadoğu’ya ulaştı.

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 10 Temmuz’da Virginia eyaletinden yola çıkan USS Bataan amfibi gemisi, çıkarma gemisi “USS Cartel Hall” ve yaklaşık olarak 26. 3 bin asker, 6 Ağustos’ta denize indirilecek. Kızıldeniz’e ulaştığı söyleniyor.

Açıklamada, ABD 5. Filosunun bölgedeki denizcilik kabiliyetlerinin yeni gelen asker ve gemilerle artacağı belirtildi.

ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) 21 Temmuz’da yapılan yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Orta Doğu’ya amfibi bir gemi ve sefer görev gücü gönderilmesine onay verdiği ve gemilerin yola çıktığı belirtilmişti.

Söz konusu adım, İran’ın Basra Körfezi’ndeki ticari gemilere müdahalesinin ardından geldi.

ABD, İran’ın Temmuz ayı başında Hürmüz Boğazı’nda iki petrol tankerine el koymaya çalıştığını ve bir gemiye ateş açtığını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) 17 Temmuz’da yapılan açıklamada, İran’ın Basra Körfezi ve çevresinde ticari gemilere el koyma girişimlerinin ardından muhrip USS Thomas Hudner ve F-35 savaş uçaklarının gönderilmesine karar verildiği belirtildi. bölgeye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu