Haber

Ürdün, İsrail’e büyükelçisinin Mescid-i Aksa’ya girmesini engelleyen nota verdi

Ürdün hükümeti, Tel Aviv Büyükelçisi Gassan al-Mecali’nin işgal altındaki Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya girişinin engellenmesine tepki olarak İsrail’in Amman Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Büyükelçi Mecali, Mescid-i Aksa’ya girerken bir İsrail polisinin ensesine takıldı.

Bunun üzerine Ürdün hükümeti, tepkisini iletmek üzere İsrail’in Amman Büyükelçisi Eitan Sorkis’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali, “İsrail Büyükelçisine, ülkesinin hükümetine derhal iletmesi için sert bir protesto notası verildi.” sözlerini kullandı.

Mescid-i Aksa’nın Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesinde olduğunu hatırlatan Mecali, protesto notasında “Aksa’nın içişlerine müdahaleyi amaçlayan kabul edilemez uygulamalar” ifadesini kullandı. işler kınanmıştır.”

İsrail’in Kudüs’te işgalci bir güç olarak uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Mecali, Mescid-i Aksa ve kentteki diğer kutsal mekanlara yönelik ihlallerden kaçınılması konusunda uyarılarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu